ZIOŁA ZAWSZE NA CZASIE

W dawnych babcinych ogródkach zawsze było kolorowo od kwiatów i pachnąco od ziół. Tak stało się też podczas ostatnich warsztatów w ramach programu Bardzo Młoda Kultura w zagrodzie edukacyjnej „W Międzyczasie”.

 

Uczestnicy warsztatów ogrodniczych wsiedli w wehikuł czasu i przenieśli się do czasów dzieciństwa naszych przodków. Tam odnaleźli wyjątkowy zapach babcinego ogrodu, gdzie czasem dzieci bawiły się w berka lub chowanego.

Choć wiejskie ogrody najczęściej otoczone były sztachetowym płotem, to zza niego przezierały wielobarwne kwiaty w towarzystwie różnej zieleniny. Dla naszego projektowego zespołu, rośliny z ogrodu babci stały się kanwą do prac przy zagospodarowaniu skrzyń ziołowych.

Czego doświadczyli na warsztatach jego uczestnicy? Poznawali zioła i ich zastosowanie, przygotowali skrzynie do zasadzenia ziół (drenaż, obornik, ziemia), uporządkowali teren do ich usytuowania, a w końcu zasadzili aromatyczne zioła.

To nie była typowa praca dla dzieci, ponieważ nie wykonywali jej nigdy dotąd. Dodatkowo wymagała współdziałania w grupach, a w niektórych przypadkach trudnej sztuki kompromisu. Skrzynie ziołowe prezentują się imponująco i już pachną. Były też wykorzystane przy kolejnym nietypowym zajęciu… Tym było przygotowanie ziołowej oliwy „Międzyczasu”, którą wszyscy z wykonali według własnych zapachowych pomysłów.

I wszystko się udało! Kolejny pracowity dzień projektowy okazał się dobrym czasem dla uczestników warsztatów, pełnym niecodziennych zajęć i radości. Padło też dużo krzepiących słów, które były wyrazem emocji i wdzięczności za świetnie spędzony wakacyjny czas. Było kolorowo, pachnąco i pięknie.

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *